Tom Kuklinski

2014 Inductee
Tom Kuklinski, now of Hayward, grew up playing youth hockey in Mosinee, but, unlike them, Tom pursued hockey as a way of  life, in the form of coaching.  He played on nine State Championship youth teams, and participated in the 1965 National Bantam Tournament in Detroit.....

Jeff Kuklinski

2014 Inductee
Jeff Kuklinski, the youngest of the brothers carried on the family tradition of hockey including a number of State Championships at the youth level.  He was a member of the first varsity high school team in Mosinee and led the Indians twice to the WIAA State Tournament.....

Gary Kuklinski

2014 Inductee
Gary Kuklinski, along with his brothers, was raised in Mosinee where he played his youth hockey, contributing to State Championships at the Peewee and Bantam levels.  He went on to play for the Wisconsin Badgers under “Badger” Bob Johnson, winning a full scholarship after making the varsity lineup.

John Hack

2015 Inductee
John Hack was born, raised and spent his entire working life in Superior, and, by his own admission, came late to the party of ice hockey.  Though he comes from a basketball family, he was influenced into the Hockey Family by his brother, whose own son played amateur hockey in Spokane, Washington, and by friends in Superior, whose own children grew up in the Superior hockey tradition.

Joe Baldarotta

2015 Inductee
Joe Baldarotta is originally from Madison, and played youth hockey for the Westmoreland Hockey Club.  He played high school hockey at Madison West High School, from where he graduated in 1974.  Following college, Baldarotta returned to Madison West as an assistant coach.  He went on to be the head coach for four seasons, compiling a record of 59-25-2.

Steve Freeman

2016 Inductee
Steve Freeman was born and raised in New Brighton, Minn., where he played his youth hockey, followed by high school hockey at tradition-rich Irondale High School.  Following graduation, Freeman went on to play junior hockey with the Minneapolis Junior Bruins, and then on to UW-Stevens Point for college hockey.

Bill McCoshen

2016 Inductee
Bill McCoshen was born and raised in Superior.  He played youth hockey for the Superior Amateur Hockey Association, and was a starting defenseman for three years for the Superior Senior High School Spartan hockey team.  Each of those three years resulted in Superior competing in the WIAA High School Hockey Championship Game, ...
  • WAHA Scholarship
The Wisconsin Amateur Hockey Association/Wisconsin Hockey Hall of Fame has awarded over $100,000 of scholarships since the program began in 1992. The program started with one scholarship, moved to two in 1993, to four in 1996, and to five in 2002.

To be eligible, candidates need to be a high school hockey sectional. They must then submit an application indicating why they feel that they deserve the scholarship, including high school and community activities. Letters of recommendations must be submitted from the high school principal, teachers, or coaches.

Winners are selected by a committee based on their essay and letters of recommendation, with heavy emphasis put on school and community service activities. Past and current winners are some of the most outstanding young adults in Wisconsin.

The Wisconsin Amateur Hockey Association and Wisconsin Hockey Hall of Fame are very proud of these recipients and proud to award these $1,000 scholarships to the future leaders of our Wisconsin communities.
Hall of Fame Nomination Form
Scholarship Application
Year Recipient Hometown
2016 Connor Cox
Jacob Mormon
Peyton Phillips
Devin Servin
2015 Carson Cox
Zach Leggon
Alex Manske
Andrew Schulenburg
Mackenzie Torpy
2014 Nick Hoffmann Merrill
Logan Mertens Mt Calvary
Daniel Mikel Foxboro
Ryan Wischow Green Bay
2013 Thomas Aiken Whitefish Bay
Paul Danczyk Hayward
Avery Huibregtse Waldo
Frank (Trace) Jocewicz III DePere
Ethan Karls Oregon
2012 Drew Otto Menomonie
Luke Bjorklund Reedsburg
Jessica Gold Mequon
Travis Jacobson Spring Green
Emily Lester Eau Claire
2011 Joe Aiken Whitefish Bay
Christopher Beglinger Stoughton
Stephen Dahl Greenfield
Brandon Unser West Salem
Zach Woodman Janesvile
2010 John Dobson Waukesha
Joe Fitzgibbon Hortonville
Tanis Klinger Baldwin
Derek Knetter Wausau
Alex Tesensky Cedarburg
2009 Emily Mitch Brown Deer
Emily Siira Cedarburg
Evan Weber Eagle River
Barron West Rice Lake
Josh Wineinger Cumberland
2008 Brittany Bruun LaValle
Trent Frey River Falls
Korey Jaminski Wisconsin Rapids
Brookley Rogers Brookfield
Charlie Strauss Eagle River
2007 Tracy Klingler Baldwin
Ian Andrews Sheboygan
Spencer Ellena Wales
Jake Onken Fitchburg
David Sanborn Eagle River
2006 Derek Dahl Appleton
Kristen Dier Appleton
Joseph Howell Monona
Nicholas Rolling Antigo
Jeffery Schmudlach Middleton
2005 Jordan Bronston Onalaska
Adam Hammerbeck Superior
Kyle Peschel Shorewood
Cassy Pluedeman Eagle River
Eric Rebedew Fond du Lac
2004 Robert Bertram Fond du Lac
Erik Dier Appleton North
Michael Siergiej Northland Pines
Rebecca Sonn Waupaca
Jordan Steward Chippewa Falls
2003 William Bronston Onalaska
Travis Jones Homestead
Ray Lefebvre Hayward
Paul Tychen Park Falls
Sheila Zingler Wausau West
2002 Nick Belleba Rhinelander
Meghan Horras Appleton North
Jason Lettau Fond du Lac
Nicholas Naden Tomah
Kaleb Riemer Rice Lake
2001 Eric Bluemn Chippewa Falls
David Breedlove Woodruff
Landon Holsen Fond du Lac
Luke Kohtala Appleton
2000 Kyle Blake Sussex
Chris Bradford Wausau
John Kapla Marshfield
Timothy Leisz Chippewa Falls
1999 Dusty Deming Waupun
Mike Eldridge Sun Prairie
Steve Lenzen River Falls
Kevin Morris Waukesha
1998 Robin Finco Onalaska
Peter Gengler Madison
Eric Johnson Rhinelander
Joe Thurmer Waupun
1997 Ryan Coda Waupun
Brendon Dwyer Onalaska
Dane Miller Rhinelander
Russell Roder Madison Memorial
1996 Nicholas Engebos Green Bay
Richard Lingk Waunakee
Matt Lukowitz Chippewa Falls
Tom Pink Superior
1995 Ryan Kedrowski Stevens Point
Jeff Rotz Waupaca
1994 Mike Cerniglia Madison Memorial
Don Mehr Northland Pines
1993 Nathan Bunnell Antigo
Scott Foss Madison East
1992 Mark Rengel Superior